Dziecko na warsztat - kolorami malowane

Długo zastanawiałam się nad tematem pierwszego dla mnie Dziecka na warsztat. Wiele pomysłów przeszło przez myśl, no aż tu nagle połowa września była za mną a ja dalej nic z Gugą nie wykonałam. Jeśli temat jest z góry narzucony łatwiej nam ogarnąć sprawę. Teraz był dowolny co za tym idzie trudniej mi było wybrać czym się będziemy zajmować. Wszystko takie nijakie,  wybrałam więc zabawę w kolory. Czteroletni i bystry chłopczyk zadowolony, że będzie mógł pobawić się farbkami. Sam naszykował fartuszek z przedszkola i pełen energii zaczął malować. 





Wypróbowaliśmy kilka prostych zabaw. 


Na początku przypomnę, że oprócz 3 kolorów podstawowych mamy 3 kolory pochodne. Wyróżniamy także dopełniające,  czyste i złamane. Są też ciepłe i zimne. 


Barwy podstawowe to takie, których nie uzyskamy po połączeniu innych kolorów, ale mieszając je ze sobą otrzymamy barwy pochodne. Do barw podstawowych zaliczamy: czerwony, żółty, niebieski. 

źródło: Internet


Mieszając ze sobą dwa z trzech kolorów uzyskamy kolejną piękną barwę.

niebieski + czerwony = fioletowy
czerwony + żółty = pomarańczowy
żółty + niebieski = zielony 


Samo wytłumaczenie 4 letniemu dziecku nie wystarczyło, przeszliśmy więc do działań.



1. Łączenie kolorów podstawowych.



Potrzebne rzeczy: 3 farby w kolorach podstawowych, mała łyżeczka i woda w kilku kubeczkach.


Do każdego kubeczka nalewamy wodę i odrobinę farby lub jak w naszym przypadku barwnika spożywczego.  Po rozpuszczeniu łączymy ze sobą w innych kubeczkach kolorową wodę sprawdzając jak zmieniają się kolory. 






2. Łączenie kolorów kredkami



Kolorowe kredki w pudełeczku noszę;
Kolorowe kredki bardzo lubią mnie;
Kolorowe kredki, kiedy je poproszę,
Namalują wszystko to, co chcę!


Zasada podobna, jak w pkt.1 na kartce papieru malujemy 3 kółka, każde w jednym z kolorów podstawowych, a następnie na części kółka dziecko maluje innym podstawowym kolorem i sprawdza jaka barwa powstała.

No cóż Sergiusz uwielbia robić wbrew regułom, więc oprócz kółek były też inne wzory.







3. Farbowanie kwiatów



Potrzebne rzeczy:

  • kwiaty cięte - białe.
  • nożyk 
  • barwniki spożywcze (kolory dowolne - mogą być jedynie podstawowe) 
  • kubeczki/małe słoiczki

Przygotowujemy barwniki w kubeczku z ciepłą wodą. Następnie łodygę na wysokości 5 do 10 cm dzielimy na 2 do 4 części. Każdą wkładamy do kubeczka. Ważne aby kubeczki stały możliwie blisko siebie żeby łatwo zanurzyć końcówki łodygi. 
Tak naszykowane kwiatki należy pozostawić na min. 24 godziny. 
Nie wiem co zrobiliśmy nie tak... chyba kwiaty nam się pechowe trafiły, bo niestety ale po 2 dniach efekt był marny. Tak czy inaczej sama zabawa dziecku się podobała, a i efekty odrobinę widoczne. Choć na zdjęciach nie widać tego tak bardzo. Po kilkunastu godzinach dołożyłam do kubeczków oprócz wcześniej wsadzonych kwiatków róże zerwane w ogrodzie. Tu zauważyłam, że łatwiej zmieniają kolor. Już po kilku godzinach zauważalny był lekki odcień czerwieni i błękitu.











Zerknijcie co też przygotowali pozostali uczestnicy projektu "Dziecko na warsztat"

Dziecko na warsztat
Copyright © 2016 GUGUSIOWO , Blogger